Miesiąc: listopad 2022

  • Nowy Zarząd KN „Kliwent”

    Nowy Zarząd KN „Kliwent”

    Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym (tj. 14.11.2022 r.) członkowie KN „Kliwent”, w czasie walnego zebrania, wybrali nowy Zarząd na rok akademicki 2022/2023.

    Mamy nadzieję, że pod ich „rządami” Koło czeka wiele ciekawych inicjatyw, które będą towarzyszyć członkom w tym roku akademickim!

    Funkcję przewodniczącego Koła pełnić będzie Kamila Chelińska, a jej zastępcą został Adam Ciupa.
    Funkcje sekretarzy Koła sprawować będą: Jakub Wachnicki, Aleksandra Kornaś, Angelika Zając, Piotr Musiał oraz Angelika Mularz.
    Funkcję Webmastera sprawował będzie Dawid Furkawy.

  • Granty Rektora AGH 2022

    Granty Rektora AGH 2022

    Drugim realizowanym przez nasze Koło projektem było „Mobilne stanowisko do badań urządzeń wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych”.

    Obecne standardy tworzenia nowoczesnych central wentylacyjnych do budynków mieszkalnych zakładają stosowanie odzysku ciepła. Nasze Koło Naukowe postanowiło przyjrzeć się metodyce badawczej takich central. Skupiono się przede wszystkim na wyznaczeniu bilansu przepływu powietrza oraz sprawności wymiennika ciepła. Zaowocowało to koncepcją stworzenia konstrukcji badawczej, w oparciu o normę PN-EN 13141-7:2021-09. Celem jej realizacji, zaczęliśmy szukać możliwości pozyskania niezbędnego wsparcia merytorycznego oraz finansowego. To właśnie w ten sposób nawiązaliśmy kontakt z firmą LUMA Design Sp. z o.o., Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH oraz zaangażowaliśmy się w konkurs „Grant Rektora” 2022. Nawiązana współpraca pozwoliła na realizację projektu. Poniżej umieszczono kilka najważniejszych informacji z przebiegu przedsięwzięcia:

    • Firma LUMA Design przekazała nam szereg wiedzy w zakresu konstrukcji oraz automatyki stacji badawczych. Ponadto po konsultacjach z jej specjalistami został opracowany projekt realizacji tej inwestycji. Zakładał on wykonanie szafy sterowniczej, czterech izolowanych przewodów wentylacyjnych, wyposażonych w odpowiednie czujniki oraz podpory. Dołączamy dla Was zdjęcia efektów pracy.
    • Bardzo ważne w realizacji projektu były środki pochodzące z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.
    • Podczas realizacji projektu nawiązaliśmy również kontakt z firmą – Delta Controls Sp. z o.o., dzięki której uzyskaliśmy niezbędne elementy do docelowej koncepcji stacji badawczej. Projekt był co prawda kompromisem pomiędzy zaawansowaną funkcjonalnością, a niskimi wydatkami, natomiast skupiliśmy się w dużej mierze na potencjale późniejszej modernizacji. Dostarczony przez firmę Delta Controls Sp. z o.o. sterownik O3-DIN-CPU, wraz z modułami oraz oprogramowaniem enteliWEB pozwolił nie tylko na realizację głównego celu projektu, ale również stworzył potencjał na dalsze, zaawansowane modyfikacje.
    • Czujniki do pomiarów niezbędnych parametrów powietrza zostały zakupione u naszego wieloletniego partnera – firmy Belimo Siłowniki S.A. Są to: termohigrometry 22DTH-15M oraz przetworniki różnicy ciśnień 22ADP-184.

    W przyszłości planujemy zapewnić możliwość badania zużycia energii elektrycznej jednofazowych central wentylacyjnych oraz stworzyć osobną konstrukcję do szafy sterowniczej.

    Gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt. Bez Was, to by się nie udało. Z podekscytowaniem czekamy na następną edycję konkursu „Grant Rektora”. Pomysłów i chęci do działania mamy pod dostatkiem.

  • Granty Rektora AGH 2022

    W roku 2022 nasze Koło zrealizowało dwa Granty Rektora AGH.

    Pierwszy z realizowanych projektów dotyczył możliwości poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych, dzięki zastosowaniu mobilnych urządzeń filtrujących i nawilżających.

    Partnerem tego grantu została firma Klarta Poland Sp. z o.o. sp.k., która przekazała do realizacji projektu:

    • dwa oczyszczacze z jonizacją plazmową Klarta Stor 2,

    • dwa nawilżacze ewaporacyjne Klarta Humea WiFi.

    Dzięki środkom z Funduszu Grantów Rektora AGH 2022 mogliśmy zakupić brakujące urządzenia pomiarowe , które były niezbędne to realizacji badań .

    W ramach projektu przeprowadzone zostały badania mikroklimatu wybranych pomieszczeń zlokalizowanych zarówno w budownictwie wielomieszkaniowym, jak i jednorodzinnym. Pomiary przeprowadzono łącznie w pięciu obiektach . W każdym z tych obiektów pomiary trwały przez okres minimum 14 dni. Przez połowę okresu urządzenia mobilne (oczyszczacz i nawilżacz) nie były włączone, a przez pozostały czas urządzenia pracowały, aby można było określić ich wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach.

    Uzyskany materiał pomiarowy był bardzo duży i wymagał szczegółowej analizy. Z uwagi na to, że pomiary prowadzone były w rzeczywistych obiektach, a nie w laboratorium, wyciągnięcie jednoznacznych wniosków nie zawsze było takie łatwe. Szczegółowe wyniki realizacji projektów będziemy przedstawiać na konferencjach oraz w czasopismach branżowych .

    Jak wiemy, w obecnych czasach na rynku oferowanych jest wiele urządzeń do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. W przypadku naszego projektu skupiliśmy się na bardzo popularnych oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza. Po realizacji projektu ogólnie możemy stwierdzić, że urządzenia takie rzeczywiście wpływają na poprawę warunków mikroklimatu pomieszczeń. Uśredniając wszystkie uzyskane wyniki pomiarów stwierdzono, że w analizowanych okresach stosowanie oczyszczaczy pozwoliło na zredukowanie stężeń pyłów o około 50%, w stosunku do okresu kiedy nie były one stosowane. Włączenie nawilżaczy w istotny sposób poprawiło natomiast sytuację w zakresie utrzymania odpowiedniej wilgotności względnej powietrza. Bez problemu możliwe było utrzymywanie wilgotności powyżej 40%. Wyraźnie zmniejszyły się także jej wahania w czasie. Żeby nie było zbyt kolorowo trzeba także pamiętać o regularnej konserwacji takich urządzeń, szczególnie w zakresie czyszczenia oraz wymiany filtrów.

  • Dołącz do KN „Kliwent” i twórz z nami „dobry klimat”

    Dołącz do KN „Kliwent” i twórz z nami „dobry klimat”

    ‼️‼️‼️ UWAGA, UWAGA ‼️‼️‼️
    Już 8️⃣ listopada 2022, o godzinie 18:00 (AGH, pawilon A-1, sala 119) odbędzie się spotkanie organizacyjne naszego Koła 👫👫👫. Zapraszamy na nie obecnych członków, ale także wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć 👊.
    Na spotkaniu:
    – wybierzemy Zarząd na rok akademicki 2022/2023,
    – zaplanujemy wyjazdy naukowo-techniczne związane z branżą HVAC,
    – zaplanujemy szkolenia i spotkania branżowe,
    – omówimy najważniejsze działania na najbliższe miesiące.
    Pamiętajcie, nie ma lepszej okazji do poszerzania swoich zainteresowań zawodowych, niż aktywna działalność w Kole Naukowym. Dlatego jeszcze raz zapraszamy wszystkich, którzy chcą swoją przyszłość związać z branżą Wentylacji, Klimatyzacji, Ogrzewnictwa.
    Do zobaczenia na spotkaniu 🤚